Geothermal Quick-Guide now available in Turkish language

We are delighted with the translation of the IGA Geothermal Quick-Guide into Turkish. We are proud partner of Geothermal Energy Association (JED) – Turkey who took the initiative for the translation. We are publishing the Quick-Guide today and express the hope that this helps as stepping-stone to develop further geothermal energy in Türkiye and the wider region.

The Quick-Guide is available for download here:

Jeotermale Hızlı Başlangıç Kılavuzumuzun Türkçesi de yayında

IGA Jeotermal Kılavuzu nun Türkçe tercümesini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu çalışmada tercüme için inisiyatif alan Jeotermal Enerji Derneği (JED) – Türkiye ile iş ortağı olmak gurur verici. Jeotermal kılavuzumuzu yayına alırken; bu kılavuzun Türkiye’de ve daha geniş bir bölgede jeotermal enerjinin bilinirliğini artırmak için önemli bir adım olacağını umuyoruz.

Kılavuzu aşağıdaki link üzerinden indirebilirsiniz:

About JED:

Geothermal Energy Association (JED) is the leading platform in Turkey with 13 geothermal energy investors, who invest on national and international scale. JED continues its operations to raise awareness for geothermal energy usage areas and increase its utilization.

About the IGA:

The International Geothermal Association (IGA) is the leading global platform on geothermal energy. With our partners, the IGA sets standards, matures the technology agenda and nurtures entrepreneurs engaged in clean technology.

JED Hakkında:

Jeotermal Enerji Derneği (JED), ulusal ve uluslararası ölçekte yatırım yapan 13 jeotermal enerji yatırımcısını bünyesinde bulunduran Türkiye’nin lider platformudur. JED, jeotermal enerji hakkındaki farkındalığı artırmaya ve jeotermal enerjinin kullanımını teşvik etmeye yönelik çalışmalar sürdürmektedir.

IGA hakkında:

Uluslararası Jeotermal Birliği (IGA), jeotermal enerji konusunda lider global bir platformdur. IGA, iş ortaklarıyla birlikte standartları belirler, teknoloji gündemini olgunlaştırır ve temiz teknoloji alanında çalışan girişimcileri destekler.